[Skip to Content]

Programme

A PDF version of the program is available for download here:

Program ESOz-2020-final

 

Program ESOz-2020 “The build-up of galaxies through multiple tracers and facilities”

 

 

 

Dates: 17th to 22nd of February 2020

Venue: University Club, University of Western Australia, Perth

 

Monday 17th

 

Session: Instruments and surveys

 

Chair: Aaron Robotham (mic helper Madeleine McKenzie)

 

8:45 – 8:55 – Welcome

8:55 – 9:15 – Invited Speaker: Tessa Vernstrom “The MWA and Extragalactic Science”

9:15 – 9:35 – Carlos De Breuck on behalf of Magda Arnaboldi “ESO Public surveys”

9:35 – 9:55 – Aidan Hotan “ASKAP surveys and plans”

09:55 – 10:10 – Suzy Ramsay “Prospects for understanding the build-up of galaxies with ESO’s instrumentation and telescopes”

10:10 – 10:25 – Francois Rigaut “MAVIS status update”

 

10:25 – 10:55 – Coffee Break

 

Chair: Nick Seymour (mic helper Madeleine McKenzie)

 

10:55 – 11:10 – Luke Davies “4MOST status update”

11:10 – 11:25 – Betsey Adams “The Apertif Surveys: The First Six Months”

11:25 – 11:40 – Jonghwan Rhee “ASKAP HI deep survey (DINGO)“

11:40 – 12:00 – Highlight: Karen Lee-Waddell “Galaxy evolution – The HI perspective”

12:00 – 12:15 – Edward Taylor “The Taipan Galaxy Survey and prospects for a 4MOST Hemispheric Survey”

12:15 – 12:30 – Erwin de Blok “MeerKAT and the low column density universe: first MHONGOOSE commissioning results”

 

12:30 – 13:30 – Lunch

 

Session: The baryon cycle in our own Galactic neighbourhood and nearby galaxies

 

Chair: Elaine Sadler (mic helper Matthew Wilkinson)

 

13:30 – 14:00 – Review Talk: Naomi McClure-Griffiths “Think Global, Act Local: Atomic Hydrogen in the Milky Way & Magellanic Clouds”

14:00 – 14:15 – Tom Oosterloo “The discovery of a twinkling radio source with Apertif: extreme scintillation from turbulent plasma in the direct solar neighbourhood”

14:15 – 14:30 – Katie Jameson “The cold neutral and molecular gas in the Small Magellanic Cloud”

14:30 – 14:45 – Stephanie Monty “Disentangling the accretion history of the Milky Way using chemodynamics: coupling high resolution spectroscopy with Gaia DR2”

14:45 – 15:00 – Kathryn Grasha “The Most Massive Stars do the Most Damage: Improving Stellar and Photoionized Models in Nearby HII Regions”

 

15:00 – 15:30 – Coffee break

 

Chair: Claudia Lagos (mic helper Matthew Wilkinson)

 

15:30 – 16:00 – Review Talk: Clare Worley “Unravelling galaxy formation from the stellar populations of the Milky Way”

16:00 – 16:20 – Highlight talk: Ortwin Gerhard (remotely) “Distribution of dark matter and baryons in the centre of the Milky-Way”

16:20 – 16:35 – Azadeh Fattahi “Build up of the Milky Way’s stellar halo”

16:35 – 16:50 – Kristine Spekkens “Predicting the Resolved Wallaby Velocity Function”

16:50 – 17:05 – Helga Denes “Exploring galaxy evolution in the M101 group with Apertif”

 

17:05 – 18:00 – Reception at University Club

 

Tuesday 18th

 

Session: Galaxy Evolution I

 

Chair: Nick Seymour (mic helper Philippa Patterson)

 

9:00 – 9:30 – Review: Simon Driver “A panchromatic view of the Universe”

9:30 – 9:45 – Daniel Prole “Probing the nature of large LSB galaxies using large sky surveys”

9:45 – 10:00 – Elmo Tempel: “The Cosmic Ballet: spin alignment of galaxies and haloes in the cosmic web”

10:00 – 10:15 – Jessica Thorne “Using the SED-fitting code ProSpect to trace star formation in DEVILS”

10:15 – 10:30 – Nandini Sahu “New (Morphological Type)-dependent Black Hole Scaling Relations Linked to Physical Formation Processes”

 

10:30 – 11:00 – Coffee Break

 

Chair: Tayyaba Zafar (mic helper Philippa Patterson)

 

11:00 – 11:15 – Andrew Hopkins “Measuring the stellar initial mass function”

11:15 – 11:30 – Pavel Kroupa “The systematically IMF and some consequences”

11:30 – 11:45 – Thomas Davison “Measuring Ex-situ Populations in Galaxies”

11:45 – 12:00 – Brent Groves “Tracing star formation (and not) on resolved galactic scales”

12:00 – 12:15 – Francesco Belfiore “Chemical enrichment in local disc galaxies”

12:15 – 12:25 – Poster Sparklers:

12:15 – 12:18 – Héctor Salas “Dust attenuation in NGC7793”

12:18 – 12:21 – Hong Soo Park “Faint Dwarf Galaxy Survey of Nearby Groups Based on the KMTNet Supernova Program”

 

12:25 – 13:30 – Lunch

 

Chair: Aaron Robotham (mic helper Jess Thorne)

 

13:30 – 14:00 – Review: Joop Schaye “Simulating galaxy populations”

14:00 – 14:15 – Adam Stevens “The evolution of galaxies’ multi-phase gas reservoirs by environment”

14:15 – 14:30 – Angel Lopez-Sanchez “Hi-KIDS: The HI KOALA IFS dwarf galaxy survey”

14:30 – 14:45 – Garima Chauhan “How HI populates haloes: Simulations vs Observations”

14:45 – 15:00 – Simon Weng “An HI-selected galaxy group at redshift z=0.45”

 

15:00 – 15:30 – Coffee break

 

Chair: Carlos De Breuck (mic helper Jess Thorne)

 

15:30 – 15:45 – Antonio Porras-Valverde “What role does stellar mass and halo mass play in determining galaxy quenching and morphological transformations for Dark Sage and IllustrisTNG galaxies?”

15:45 – 16:00 – Mojtaba Raouf “Galaxies in different group relaxedness state”

16:00 – 16:15 – Matías Andrés Bravo Santa Cruz “From luminosity functions to colour distributions: tackling the next challenge in cosmological simulations”

16:15 – 16:30 – Alessandro Sonnenfeld “The dark side of quiescent galaxies: secondary correlations between halo mass and galaxy properties at fixed stellar mass”

16:30 – 16:45 – Rain Kipper “Modelling of stochastic processes governing galaxy evolution”

16:45 – 17:00 – Camila Correa “Galaxy morphology and the stellar-halo mass relation”

 

Wednesday 19th

 

Session:  Transients

 

Chair: Aaron Robotham (mic helper Madeleine McKenzie) 

 

9:00 – 9:30 – Review: J.P. Macquart “FRBs as probes of cosmic baryons”

9:30 – 9:45 – Stuart Ryder “VLT observations of the host galaxies of Fast Radio Bursts”

9:45 – 10:00 – Adam Batten “The Intergalactic Dispersion Measure in the EAGLE simulations”

10:00 – 10:15 – Tayyaba Zafar “Dust, its composition and evolution in the Universe”

10:15 – 10:30 – Maryam Arabsalmani “Neutral gas around massive star explosions, the beacons of star formation through cosmic time”

 

10:30 – 11:00 – Coffee Break

 

Session: CGM and IGM

 

Chair: Tayyaba Zafar (mic helper Madeleine McKenzie)

 

11:00 – 11:30 – Review: Celine Peroux “Cosmic Evolution of Baryons and Metals”

11:30 – 11:45 – Elaine Sadler “Neutral hydrogen in the distant Universe”

11:45 – 12:00 – Glenn Kacprzak “Tracing outflows and accretion using OVI absorption”

12:00 – 12:15 – Bronwyn Reichardt Chu “Mapping Outflows and the CGM in Starbursting Disk Galaxies”

12:15 – 12:30 – Carlos De Breuck “Quiescent carbon in the CGM of high redshift radio galaxies”

12:30 – 12:45 – Miao Li (remote) “How Do Supernovae-driven Galactic Outflows Shape the Multiphase Circumgalactic Medium?”

12:45 – 13:00 – Matthias Steinmetz “Reconstructing the formation history of the MW with RAVE/APOGEE”

 

13:00 – 14:00 – Lunch

 

Free afternoon:

Organized Social Activities:

  1. Swan River Cruise (participants to pay)
  2. Bicycle Tour around the Swan River

 

Thursday 20th 

 

Session: Galaxy Evolution II

 

Chair: Carlos De Breuck (mic helper Katy Proctor)

 

9:00 – 9:30 – Review: Matt Jarvis “Galaxy populations across time and wavelength”

9:30 – 9:45 – Imogen Whittam “The interplay between star-formation and AGN activity with the MIGHTEE survey”

9:45 – 10:00 – Benjamin Quici “Mapping out the dying phase of radio-loud AGN”

10:00 – 10:15 – Nick Seymour “Evolution of the Low Frequency Radio-loud AGN Population”

10:15 – 10:30 – Kathryn Ross “Unexpected Spectral Variability of Peaked Spectrum Radio Galaxies at Low Frequencies”

 

10:30 – 11:00 – Coffee Break

 

Chair: Aaron Robotham (mic helper Katy Proctor)

 

11:00 – 11:20 –  Highlight Talk: Helmut Dannerbauer “Impact of environment on molecular gas reservoirs probed in distant cluster and field galaxies”

11:20 – 11:35 –  Amanda Wilber “Searching for diffuse radio emission in merging galaxy clusters with LOFAR and ASKAP”

11:35 – 11:50 – Anishya Harshan “Environmental effects on star formation histories at z~2 using Prospector”

11:50 – 12:05 – Edo Ibar “The molecular gas and dust content in ‘typical’ star-forming galaxies at z = 1.46 & 2.23 as revealed by ALMA”

12:05 – 12:20 – Malgorzata Siudek “Different evolutionary paths of VIPERS galaxies at z~1”

12:20 – 12:35 – Sabine Bellstedt “Star formation histories of galaxy populations using the SED-fitting code ProSpect”

 

12:35 – 13:35 – Lunch

 

Chair: Elaine Sadler (mic helper Matthew Wilkinson)

 

13:35 – 14:05 – Review: Daniel Ceverino “Simulations at the Dwarf Scale: From Violent Dwarfs at Cosmic Dawn and Cosmic Noon to Quiet Discs today”

14:05 – 14:20 – Martin Zwaan “Surveying the Universe with ALMACAL”

14:20 – 14:35 – Aleksandra Hamanowicz “ALMACAL view on molecular content of galaxies”

14:35 – 14:50 – Anne Klitsch “Exploiting the largest ALMA survey (ALMACAL) to study the evolution of gas and dust”

14:50 – 15:00 – Poster Sparklers:

14:50 – 14:53 – Hasti Nateghi “CGM Kinematics”

14:53 – 14:56 – Suei-Hei (Dexter) Hon “Where are the red nuggets? Massive compact spheroids across time”

14:56 – 14:59 – Wei Jeat (Jack) Hon “Large scale Active Galactic Nuclei monitoring for Changing Looks”

 

15:00 – 15:30 – Coffee break

 

Chair: Claudia Lagos  (mic helper Matthew Wilkinson)

 

15:30 – 15:45 – Matthieu Schaller “The EAGLE-XL simulations: A new tool to study the galaxy population through time”

15:45 – 16:00 – Liyualem Ambachew Tilahun “Stellar Populations and Star Formation of Clumps in Gas-Rich, Turbulent Galaxies”

16:00 – 16:15 – Mirko Curti (remote) “A “KLEVER” probe of the ISM in high redshift galaxies with multi-band KMOS observations”

16:15 – 16:30 – Marianne Girard “Molecular gas kinematics in turbulent, gas-rich galaxies”

16:30 – 16:45 – Elisabete da Cunha “The dust properties of galaxies at the peak of cosmic star formation rate with ALMA”

16:45 – 17:00 – Hosein Hashemi “The Emergence of Bulges and Disks in the Universe”

 

Conference Dinner: 18:30 Matilda Bay Restaurant

 

Friday 21st

 

Session: From the Early Universe and the Epoch of Reionisation to the Universe’s middle ages

 

Chair: Elaine Sadler (mic helper Philippa Patterson)

 

9:00 – 9:30 – Review: Cath Trott “Measuring the re-ionisation signal”

9:30 – 9:45 – Piyush Sharda “How do high redshift galaxies sustain higher star formation rates?”

9:45 – 10:00 – Nathan Adams “The rest-frame UV luminosity function at z~4: a significant contribution of AGN to the bright-end of the galaxy population”

10:00 – 10:15 – Themiya Nanayakkara “Local Universe as a benchmark to stellar populations in the epoch of reionisation”

10:15 – 10:30 – Andrew Battisti “MAGPHYS+photo-z: Constraining the Physical Properties of Galaxies with Unknown Redshifts”

 

10:30 – 11:00 – Coffee Break

 

Chair: Nick Seymour (mic helper Philippa Patterson)

 

11:00 – 11:15 – Rychard Bouwens “Probing the Most Massive ISM reservoirs in the early universe with the REBELS ALMA large program”

11:15 – 11:30 – Antonios Katsianis “The evolution of the simulated and observed SFRs of galaxies in the Past 13 billion years”

11:30 – 11:45 – Anshu Gupta “MOSEL Survey: Growth of Massive Galaxies at 2<z<4 using Kinematics and IllustrisTNG Simulation”

11:45 – 12:00 – Francesca Rizzo “Discovery of a dynamically cold, but highly star-forming, rotating disk galaxy at redshift 4.2”

12:00 – 12:15 – Christian Wolf “Ultraluminous quasars at high redshift”

12:15 – 12:30 – Guillaume Drouart “The GLEAMing of the first supermassive black holes”

 

12:30 – 13:30 – Lunch

 

Chair: Tayyaba Zafar (mic helper Jess Thorne)

 

13:30 – 13:45 – Rosa Gonzalez-Delgado (Remotely) “J-PAS: A survey for galaxy evolution studies”

13:45 – 14:00 – Poster Sparklers:

13:45 – 13:48 – Katy Proctor “Optimising Semi-Analytic Models of Galaxy Formation”

13:48 – 15:51 – Roger Mbonga Mayala “Conformally Flat Perturbations for FLRW Universes”

14:00 – 14:15 – Claudia Lagos “The panchromatic emission of galaxies in cosmological galaxy formation simulations”

14:15 – 14:30 – Ruby Wright “The physics of gas accretion onto halos and galaxies: insight from cosmological simulations”

14:30 – 14:45 – Charles Takalana “Simulated differential observations: Probing the DA and EoR with the Sunyaev-Zel’dovich”

14:45 – 15:00 – Marta Spinelli “The atomic Hydrogen content of the post-reionization Universe”

15:00 – 15:15 – Jess Broderick “New searches for high-redshift radio galaxies using the MWA GLEAM survey”

15:15 – 15:30 – Rohit Kondapally (remotely) “Cosmic evolution of radio loud AGN in LOFAR deep fields”

 

15:30 – 16:10 – Coffee break

 

16:10 – 16:30 – Conference Summary and closing remarks (Aaron Robotham & Claudia Lagos)

 

List of Posters

 

P1 – Hasti Nateghi “CGM Kinematics”

P2 – Suei-Hei (Dexter) Hon “Where are the red nuggets? Massive compact spheroids across time”

P3 – Roger Mbonga Mayala “Conformally Flat Perturbations for FLRW Universes”

P4 – Wei Jeat (Jack) Hon “Large scale Active Galactic Nuclei monitoring for Changing Looks”

P5 – Dhruv Bisaria “Non-circular flows in HIghMass galaxies in a test of the late accretion hypothesis”

P6 – Hong Soo Park “Faint Dwarf Galaxy Survey of Nearby Groups Based on the KMTNet Supernova Program”

P7 – Héctor Salas “Dust attenuation in NGC7793”

P8 – Katy Proctor “Optimising Semi-Analytic Models of Galaxy Formation”